Czym jest packrafting?

   Na początek trochę historii: 13221732_473561176183958_3967039727769762996_nJuż w czasach starożytnych ludzie napotykali problemy z przekraczaniem rzek znajdujących się zazwyczaj w centrum ich cywilizacyjnego świata. Wtedy właśnie powstawało coś na kształt prekursora dzisiejszego raftingu czyli dryfowanie po rzece na nadmuchanych skórach zwierząt. Metody te były bardzo popularne i znajdowały zastosowanie na całym świecie. Praktyka ta była stosowana dość długo aż do połowy XIX wieku wynaleziono metody wulkanizacji, rafting przeszedł swoistego rodzaju metamorfozę, na kształt czegoś co przypomina dzisiejsze pontony.

   Przy obecnej technologii nie potrzeba już pontonów by przedostać się na drugą stronę rzeki. Idea raftingu została całkowicie zmieniona, a jej nowa odmiana zupełnie nas zaraziła. Swoje nowe obliczę zawdzięcza Amerykanom, którzy na początku lat 80 zmęczeni zgiełkiem wielkich miast, szukając adrenaliny i spokoju wybierali się na kresy Alaski by w samotności móc przemierzyć tę dziką krainę. W ten sposób zrodził się packrafting, czyli mały lekki ponton. Jednak to, że jest mały i lekki nie znaczy, że nie jest wytrzymały.

   Główną koncepcją packraftingu jest możliwość spakowania całego sprzętu w jeden plecak i wyruszenie w podróż. I to jest w tym wszystkim najbardziej urzekające, niczym z piosenki Boysów „Wolność i swoboda”, że nic nas nie ogranicza. To od nas zależy gdzie i kiedy będziemy chcieli podróżować, czy to będą górskie nurty rzeczne, czy samodzielny spływ kanałami rzecznymi. Jest to zarówno sposób na zwiedzanie świata z nieco innej perspektyw jak i również daje możliwość dostarczenia do organizmu nieco adrenaliny.

   Do Europy ta nowa forma aktywnego spędzania wolnego czasu wśród dobrodziejstw natury dopiero co zawitała. Jesteśmy przekonani, że jej popularyzacja to tylko kwestia czasu biorąc pod uwagę ilość urzekających miejsc, które ma do zaoferowania nasz Stary Kontynent. Po spokojne wody Dunajcu w Pieninach przez trudne Rio Gallego w Pirenejach czy nawet ekstremalną czarnogórską Szalę. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a wszystko zależy od naszych umiejętności i tego co w danym momencie chcemy poznać.

   W tym się zakochaliśmy, a naszą pasją chcemy zarażać innych.